Mata termoizolacyjna do zadań specjalnych — przykłady zastosowań

Mata termoizolacyjna to nowoczesny materiał budowlany, który stosowany jest do ocieplania podłóg, dachów oraz poddaszy.  Najczęściej można zakupić ją w postaci rozwijanej rolki, nierzadko mata termoizolacyjna sprzedawana jest pod nazwą folia izolacyjna.

Jak działa mata termoizolacyjna?

Folia izolacyjna w rolce, czyli mata termoizolacyjna to pianka polietylenowa pokryta z każdej strony ekranem z aluminium. Zastosowanie polietylenu sprawia, że zjawisko przewodzenia ciepła staje się minimalne, a użyte ekrany dzięki odbijaniu fal podczerwonych możliwe jest utrzymanie we wnętrzu optymalnej temperatury latem, jak również zimą.

Gdzie może być zastosowana mata termoizolacyjna?

Jedną z zalet maty termoizolacyjnej jest fakt, iż zależnie od przeznaczenia występuje w kilku rodzajach. Do izolacji niewielkich pomieszczeń, poddaszy świetnie sprawdza się mata termoizolacyjna samoprzylepna. Dzięki możliwości dowolnego docinania z łatwością można ją dopasować do każdego kształtu pomieszczenia, a intuicyjny, prosty montaż sprawia, że z powodzeniem poradzą sobie z nią zarówno zawodowi, jak i początkujący majsterkowicze. Innym typem foli izolacyjnej  jest mata wysokotemperaturowa tzw. ceramiczna. Jej odporność cieplna sięgać może 1260°C, idealnie sprawdza się w przemyśle. Używana jest do wyłożeń ogniotrwałych, kominów izolacji urządzeń AGD, ale także w branży petrochemicznej, motoryzacyjnej i lotniczej. Mata termoizolacyjna odporna jest na korozję biologiczną i dużą wilgoć, czego nie można powiedzieć o innych materiałach izolacyjnych stosowanych w budownictwie.

Dlaczego warto stosować matę termoizolacyjną z folą aluminiową?

Mata termoizolacyjna to idealny zastępnik popularnego styropianu i wełny mineralnej. Jest ona nie tylko lżejsza — nie obciąża konstrukcji budynku, ale w przeciwieństwie do wełny nie pyli podczas montażu. Maty te produkowane są w kilku wariantach szerokości, która dostosowana jest do wymiaru płyt gipsowych, co znacznie ułatwia pracę z nimi.