Co należy wiedzieć o pracy pracownik budowlanego?

Pracownik budowlany ma szeroki zakres obowiązków – zajmuje się szeroko pojętymi pracami budowlanymi. Jedną z najważniejszych cech pracowników budowlanych jest siła fizyczna niezbędna do podnoszenia ciężarów i odporność na zmienne warunki atmosferyczne (bardzo często praca jest na zewnątrz). Pracownik budowlany – praca jak to wygląda?

Czym najczęściej zajmuje się pracownik budowlany?

Pracownicy budowlani często nazywani są budowlańcami – wykonują wiele różnorodnych czynności. Pojęcie budowlańców odnosi się do wszystkich osób pracujących na budowie zajmujących się: sprzątaniem, murowaniem, noszeniem materiałów, czyszczeniem, a nawet układaniem kostki brukowej. Pracownicy budowlani w ostatnim czasie są zawodem deficytowym – niewiele osób decyduje się na ciężką pracę fizyczną, czy wykonywanie swoich obowiązków przez kilkanaście godzin dziennie. Bardzo duża część pracowników budowlanych pochodzi z zagranicy – jest to bardzo powszechne zjawisko w ostatnim czasie. Codzienne zadania pracowników zależą głównie od miejsca wykonywanej pracy, a także wytycznych kierownika budowy. Do najpopularniejszych zadań pracownika budowlanego zaliczane są:

  • różnorodne prace wykończeniowe
  • wznoszenie konstrukcji
  • kopanie dołów
  • czytanie rysunków technicznych
  • wylewanie stropów
  • wykonywanie prac remontowych i rozbiórek

Wykonywanie zadań zależne jest wyłącznie od tego, gdzie pracuje robotnik. Najczęściej pracownik budowlany pracuje na jednej budowie, a po wykonaniu robot przenoszony jest na inne miejsce. Pracownik budowlany – jaka praca?

Jak zostać pracownikiem budowlanym?

Pracodawcy zatrudniają głównie osoby mające wykształcenie budowlane. Jeśli chcesz pracować na budowie, ale nie masz odpowiedniego wykształcenia, to możesz zostać jedynie tzw. pomocnikiem. Zgodnie z danymi statystycznymi 97% pracowników budowlanych to mężczyźni. Największe szanse na zatrudnienie, a tym samym dobre zarobki mają osoby z doświadczeniem w branży np. w czasie praktyk szkolnych, czy jako pierwsza praca. Doświadczenie w tym zawodzie jest bardzo ważne – im więcej umie pracownik, tym mniej trzeba mu tłumaczyć.