Jak wykonać samodzielnie kompostownik?

Decydując się na wykonanie kompostownika, można zyskać nie tylko doskonały naturalny nawóz, ale również miejsce na składowanie odpadków.

Jest to sposób na magazynowanie bio odpadów. Kompostownik w ogrodzie pozwala na uporządkowanie przydomowej przestrzeni, pozbycie się liści, chwastów oraz skoszonej trawy. Wykonanie kompostownika nie jest trudnym zadaniem, ale należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Jak zrobić kompostownik w ogrodzie?

Większość gospodarzy na pytanie kompostownik co to jest w stanie szybko udzielić odpowiedzi. Jednak jeżeli pojawia się pytanie o wykonanie kompostownika, to odpowiedzi nie są już tak konkretne i zdecydowane. Na samym początku należy zastanowić się jaka wielkość będzie odpowiednia. Zbyt duży kompostownik może niepotrzebnie zabierać przestrzeń, a nie jest to zbyt estetyczny jej element. Dobrze jest dostosować jego wymiary do wielkości ogrody, ilości domowników i średniej produkcji odpadów biodegradowalnych.

Fundament to podstawa

Zanim rozpocznie się proces budowy, należy zastanowić się, na czym postawić kompostownik. Na wstępie konieczne jest ogrodzenie i przygotowanie podłoża. Potrzebne będzie oczyszczenie i wyrównanie terenu. Wiele osób decyduje się na częściowe wkopanie kompostownika. Kolejno w rogach wbija się paliki, do których można przymocować siatkę z folią bądź zbić deski. Spód i góra pozostają odkryte. Dobrze jest wybrać miejsca nie za bardzo nasłonecznione, ale też nie całkowicie ocienione. Kompost nie może się zbytnio wysuszyć, dlatego też w razie dużych upałów warto go podlewać.

Z czego zbudować kompostownik?

Możliwości na wykonanie kompostownika jest bardzo dużo. Oczywiście można zdecydować się na zakup gotowego produktu, lecz osoby chcące zaoszczędzić mogą zrobić wszystko samodzielnie. Najczęściej można spotkać kompostowniki drewniane, często właściciele wykonują je z palet. Popularnością cieszą się również kompostowniki z siatki, ale wiele osób wykonuje je także z produktów dostępnych pod ręką. Mały kompostownik może być wykonany z beczki, skrzyni lub wiadra bez dna. Jest to bardzo ekonomiczna i ekologiczna metoda, która opiera się na recyklingu posiadanych rzeczy.

Ułożenie ma znaczenie

Zanim rozpocznie się przygodę z tworzeniem kompostu, dobrze jest zapoznać się z techniką ułożenia odpadów. Dzięki temu można uzyskać szybkie efekty i wartościowy nawóz. Co więcej, nie wszystko nadaje się na kompost, co także warto sprawdzić już na samym początku.