Domowe instalacje fotowoltaiczne

Domowe instalacje fotowoltaiczne są niewielkich rozmiarów, gdyż przeciętne gospodarstwo domowe potrzebuje ograniczonej ilości wytworzonej energii. W części firm energetycznych, możliwe jest odprowadzanie nadmiaru wyprodukowanej energii w rozliczeniu, do sieci. Takie informacje powinniśmy uzyskać w odpowiednim biurze, jeszcze zanim zdecydujemy się ostatecznie na zamontowanie paneli słonecznych. Wówczas zyskamy pewność, obniżenia rachunków, ich całkowitego ograniczenia do zera. Ważna jest jednak forma rozliczania i okres rozliczeniowy.

Rozliczanie energii ze słońca

Oddawanie części niepotrzebnej nam energii z paneli słonecznych do sieci energetycznej wydaje się dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak mamy podłączony licznik, może być konieczność jego wymiany na pomiarowo -przepływowy, a nie każda firma się na to godzi. Z uwagi na naszą szerokość geograficzną istotne jest również to jak długi będzie okres rozliczeniowy. Najkorzystniejszy jest roczny, gdyż latem i wiosną produkujemy więcej energii niż w pozostałych porach roku. Przy odpowiednim użytkowaniu jesteśmy w stanie ograniczyć nasze rachunki w skali roku do 0.

www.ekotechsun.pl/

Ustawienie paneli słonecznych

Zdecydowanie najlepszym miejscem na ustawienie paneli słonecznych jest dach, jednak powinien on być skierowany na południe i mieć odpowiedni stopień nasilenia, aby zbierać w ciągu dnia maksymalną ilość słońca. Niekiedy stawia się panele również na ziemi, na większych i niezalesionych działkach, wówczas wykorzystuje się specjalne stojaki, które gwarantują im odpowiednie nachylenie do słońca i znacząco zwiększają efektywność całej instalacji. Domowe instalacje fotowoltaiczne powinny być dopasowane wielkością do poziomu zużycia konkretnego gospodarstwa domowego. Najlepiej w tej kwestii skonsultować się ze specjalistyczną firmą i wspólnie wybrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie, które będzie w danym miejscu wyróżniać się najwyższą stopą zwrotu, więc będzie dla nas najbardziej opłacalne.