Co musisz wiedzieć na temat szlifowania betonu?

Szlifowanie betonu to dla wielu osób pojęcie dość tajemnicze. Ogólnie prawie każdy wie, na czym polega proces szlifowania, beton to także wyraz ogólnie powszechny w języku polskim i na to hasło oczyma wyobraźni nawet kilkulatek widzi szarą, skondensowaną masę, która po zaschnięciu jest materiałem praktycznie niezniszczalnym. Zatem co do tego ma szlifowanie? Jak je połączyć? I po co?

Cement w budownictwie

W budownictwie mieszkaniowym surowiec ten najczęściej wykorzystywany jest jako główne spoiwo pomiędzy materiałami tworzącymi konstrukcję gmachu, czyli cegłami, bloczkami lub pustakami (te dwa ostatnie tak na marginesie są zrobione właśnie z mieszanki cementu i kruszywa). Owszem, wylewki są wykonywane przy jego zastosowaniu, jednak służą jako podbudowa pod inne wykończenia, na przykład lastrykowe, panelowe, parkietowe, płytkowe albo wykładzinowe. Tymczasem gdy inwestor zamierza odzwierciedlić w rzeczywistości halę produkcyjną, wcześniej naniesioną na papierowe plany, to wtedy za nawierzchnię użytkową posłuży wspomniana wylewka cementowa. Nie trzeba inżyniera, by wiedzieć, że jej struktura powinna być równa (oczywiście pod warunkiem, że fachowiec przed osuszeniem odpowiednio wypoziomował surowiec). Niestety po wylaniu faktura zawsze jest chropowata. Ta cecha powoduje uciążliwości w przemieszczaniu się ludzi, wózków paletowych lub innych sprzętów na kołach o niewielkiej średnicy i szerokości. A to z kolei przyczynia się do spowolnienia pracy zakładu i w konsekwencji generuje straty finansowe. By zapobiec takim problemom, przed otwarciem działalności koniecznie należy przeprowadzić szlifowanie betonu.

Szereg pozytywnych właściwości

Warto przyjrzeć się korzyściom, jakie daje szlifowanie betonu. Zacznijmy od aspektów wizualnych, bo przecież ludzie najpierw patrzą, a dopiero później widzą. Więc co ukaże się oczom postronnego obserwatora po zrealizowaniu robót? Piękna, gładka, błyszcząca, wręcz olśniewająca posadzka. Bez okruchów i innych zanieczyszczeń. Wodoodporna, odbijająca dużą ilość padającego światła, antypoślizgowa i co najważniejsze – estetyczna. Charakteryzująca się wysoką ergonomią, przejawiającą się w znakomitej przyczepności oraz łatwym usuwaniu zabrudzeń.

Z kolei z ekonomicznego punktu widzenia musimy zwrócić uwagę na fakt, że tego typu rozwiązanie pozwala zachować znaczne środki. Wielkogabarytowe budowle to inwestycje pokaźnie uszczuplające portfel nawet zasobnych przedsiębiorstw, dlatego szukanie oszczędności w tym przypadku to standardowa procedura, zapewniająca stabilność podmiotu. Szlifowanie betonu to jeden z procesów umożliwiających osiągnięcie doskonałych rezultatów przy relatywnie niskich nakładach.

Zaufaj profesjonalistom

Szlifowanie betonu wymaga zaawansowanego sprzętu oraz wykwalifikowanej i doświadczonej kadry pracowniczej. Niestety na rynku istnieje mało podmiotów trudniących się takim zajęciem, gdyż jest ono bardzo specjalistyczne. Jednak rzetelni fachowcy są gwarancją wykonania robót zgodnie z założeniami projektanta, co z kolei warunkuje bezproblemowe użytkowanie nawierzchni przez długie lata.