Mieszkanie na poddaszu to propozycja, która przyciąga coraz więcej osób. Poddasze posiada swój klimat i pozwala na unikatowe i bardzo stylowe wykończenie. Tego typu aranżacja to także ekonomiczne rozwiązanie, pozwalające na zagospodarowanie nieużywanej dotąd przestrzeni.
Jednak remont poddasza może przysporzyć kilku problemów, zwłaszcza jeżeli przyszli mieszkańcy zbagatelizują wszystkie przepisy i formalności, a także aspekty techniczne. Jak zrobić poddasze użytkowe, aby cieszyć się z tej decyzji? Poniżej kilka rad i wskazówek.
Adaptacja poddasza przepisy
Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, podczas planowania adaptacji poddasza są wszystkie regulacje prawne. Istotne jest, aby wykonać to na samym początku, ponieważ rozpoczęcie jakichkolwiek działań bez odpowiedniej zgody, może skutkować koniecznością ich zaniechania lub nawet dokonania rozbiórki. Zanim rozpocznie się proces uzyskiwania wszystkich pozwoleń, należy przeprowadzić procedurę zmiany sposobu użytkowania poddasza. Mogą przydać się tutaj zgody wszystkich współwłaścicieli oraz ewentualne przekazanie własności. Adaptacja poddasza formalności 2017 pokazują, że wszystkie wnioski można wypełnić samodzielnie. Niestety, obowiązkiem jest dokonanie ekspertyzy technicznej, a także przedstawienie stanu technicznego budynku. Formalności załatwia się odpowiednio w urzędzie miasta lub starostwie.
Adaptacja poddasza pozwolenie
Kolejnym formalnym aspektem, któremu należy się przyjrzeć, są pozwolenia na budowę. Mogłoby się wydawać, że są to działania wykonywane jedynie w wypadku budowy domu, lecz jest zgoła inaczej. Osoby chcące zagospodarować nieużytkowe poddasze muszą przygotować projekt budowlany. Każdorazowa rozbudowa poddasza, która istotnie zmienia jego wymiary, musi zostać wcześniej zgłoszona. Dlatego też podniesienie dachu bez odpowiedniego pozwolenia jest działaniem nielegalnym. Co więcej, także montaż dodatkowych okien, przebudowa schodów wewnętrznych, zmiany dokonane w ścianie nośnej czy wzmocnienie stropu również wiąże się z koniecznością otrzymania zgody budowlanej. Chęć zamieszkania na poddaszu wymaga podłączenia wszystkich instalacji. Na szczęście, jeżeli w budynku znajdują się instalacje wewnętrzne, ich poszerzenie nie wiąże się z koniecznością uzyskania pozwoleń. Kanalizacja, instalacje elektryczne, telekomunikacyjne, cieplne i wodociągowe mogą zostać rozciągnięte po całym budynku.
Czy to się opłaca?
Dla wielu osób przebudowa strychu na mieszkanie jest pragnieniem, o którym marzyli od dziecka. Jest to doskonały sposób na zwiększenie przestrzeni użytkowej, stworzenie własnego kąta w rodzinnym domu, czy przygotowanie miejsca dla mających pojawić się dzieci. Niestety, w realizacji marzeń warto zachować rozsądek i nie dać się ponieść emocjom. Nie na każdym strychu da się zaaranżować mieszkanie albo można to zrobić, lecz koszty takiego działania będą bardzo wysokie. Czasami stan techniczny pomieszczenia jest bardzo daleki od tego, czego wymagają przepisy. Wizja idealnego domu na strychu może być rozmyta przez zbyt niski strop, słabą konstrukcję dachu, brak odpowiedniej szczelności i zawilgocenia. Dlatego często pojawiające się pytanie, jak zrobić poddasze użytkowe, warto odwrócić i zapytać, czy robić poddasze użytkowe.
Zagospodarowanie poddasza – o czym warto pamiętać?
Podsumowując, aranżacja poddasza to nie łatwa sprawa, która wymaga odpowiedniego podejścia i przygotowania. Adaptacja poddasza krok po kroku powinna składać się z kilku istotnych etapów. Najpierw konieczne jest zbadanie stanu technicznego i przekalkulowania opłacalności takiego działania. Dobrze jest dokonać to na wstępie, ponieważ każde kolejne ekspertyzy, pozwolenia i regulacje, pociągają za sobą kolejne koszty. Kolejno należy postarać się o wszystkie pozwolenia i dokonać koniecznych formalności. Dopiero, posiadając unormowaną sytuację prawną, można zacząć szukać dobrej i zaufanej ekipy remontowej, która dostosuje poddasze do użytkowania i pomoże stworzyć wymarzony kącik, który będzie funkcjonalny i przytulny o każdej porze roku. Jeżeli jednak wolisz postawić na nowe mieszkanie to proponujemy sprawdzić – mieszkania na sprzedaż.