Lampy sodowe – zalety i wady

Każdy, przechodząc przez ulice, widzi lampy sodowe. Mają one szerokie zastosowanie z uwagi na swoją intensywną pomarańczową barwę. Jednak czy wiesz drogi czytelniku, jak takie lampy sodowe powstały oraz jakie mają zalety i wady? Z pewnością nie. Wiedzę można szybko uzupełnić, czytając nasz artykuł. Zapraszamy do ciekawej lektury!

Kiedy powstały lampy sodowe?

Technologicznie lampy sodowe to tak naprawdę lampy wykładowcze, które funkcjonują w środowisku pary sodu. Branża elektryczna dzieli lampy tego typu na lampy niskoprężne i wysokoprężne. Warto także przybliżyć nieco historii, jak lampy sodowe powstały. Zostały wprowadzone w 1920 roku, gdy wcześniej opracowano specjalne szkło, które jest odporne właśnie na opary sodu. 

W latach 50. XX wieku zademonstrowano lampę wysokociśnieniową. Istotną rolę odegrał koncern General Electric, który stworzył spiekany materiał tlenku glinu. Materiał ten okazał się bezcenny w dalszych pracach, mających na celu opracowanie lampy komercyjnej. Wytężone prace różnych koncernów i inżynierów zaowocowały pierwszą lampą komercyjną w 1965 roku. Od tego momentu możemy spotkać lampy sodowe, głównie na publicznych drogach. 

Jakie zalety i wady mają lampy sodowe?

Zanim zaczniemy wymieniać zalety i wady lampy sodowej, warto zwrócić uwagę, że dotyczą one ściśle obszaru oświetleniowego. Sodowe lampy obecnie są niezwykle skutecznym opracowanym źródłem na całym świecie. Dzięki wysokiej wydajności i możliwości emitowania światła o długiej fali mają szerokie zastosowanie. W Polsce na przykład głównie pełnią funkcję oświetlenia zewnętrznego, gdzie odwzorowanie obszaru nie jest ważne.

Pomarańczowa barwa, która jest bardzo silna, powoduje sfałszowanie tekstur, dlatego nie jest możliwe, aby lampy sodowe były wykorzystywane na obszarach wewnętrznych. Można nie bez powodu zauważyć, że takie sodowe lampy są ograniczone w zabytkowych częściach dużych miast w Polsce, w których bardziej są stosowane lamp o naturalniejszych kolorach. Omawiać wady i zalety warto wspomnieć, że są one bardzo żywotne. W praktyce potrafią dawać światło przez 18 tys. godzin.