Azbest – dlaczego nie używa się go już w budowie domów?

Któż nie słyszał o eternicie i jego szkodliwych właściwościach. Na szczęście, coraz rzadziej można spotkać go w budownictwie, jednak nie oznacza to, że został całkowicie wyeliminowany.

Szkodliwość płyt włóknowo-cementowych wynika z posiadania w ich składzie azbestu. Co to jest azbest i co wpływa na szkodliwe właściwości? Poniżej kilka istotnych faktów.

Z czego wynika szkodliwość azbestu?

Wykorzystanie azbestu do produkcji płyt na pokrycia dachowe cieszyło się dużą popularnością. Wynikało to z jego niepalności oraz dobrej izolacji. Z czasem odkryto, że jest to składnik mocno zagrażający zdrowiu ludzkiemu. Dziś doskonale wiadomo, dlaczego azbest jest szkodliwy. Jego włóknista struktura łatwo ulega rozpadowi, a powstający w trakcie tego pył ma działanie rakotwórcze. Niestety pył azbestowy wydziela się bardzo łatwo i szybko przedostaje się do organizmu ludzkiego przez drogi oddechowe. W związku z tym, każdorazowe działanie przy płytach eternitowych jest bardzo groźne i wymaga odpowiedniego przygotowania.

Azbest minerał – zastosowanie w budownictwie

Obecność azbestu w budownictwie to przeszłość, do której obecnie nikt nie wraca. Jednak wciąż znajdują się gospodarstwa, które posiadają szkodliwy składnik nie tylko na dachu, ale także elewacji. Rakotwórczy składnik eternitu nie wydziela się samoczynnie, ale podczas jego usuwania należy zachować wiele uwagi. Każdorazowe pęknięcie płyty powoduje powstanie niebezpiecznego pyłu. Ponadto, usunięty eternit należy zutylizować zgodnie z wytycznymi. Minimalizowanie pylenia można osiągnąć dzięki polowaniu płyt wodą, co znacznie osłabi unoszenie się szkodliwych czynników.

Wysokie koszty walki o zdrowie

Warto pamiętać, że wymiana pokrycia dachu na nowy to duży koszt. Eternit był tanim materiałem, który pozwalał na ekonomiczne wykończenie domu. Obecnie nie każdego stać na pozbycie się azbestowych płyt. Jednak zgodnie z rozporządzeniem jest to obowiązek, który należy wykonać do końca 2032 roku. Można skorzystać z różnych dofinansowań, które mają pomoc w całkowitym usunięciu azbestu ze środowiska.