Z każdym rokiem rośnie świadomość ekologiczna społeczeństw na całym świecie. Wszystko przez zmiany klimatyczne oraz negatywne skutki działalności człowieka na florę i faunę – a jak wiemy, przyroda jest najcenniejsza na naszej planecie. Istnieje wiele rozwiązań mających na celu ochronę środowiska przyrodniczego, a jednym z nich jest fotowoltaika. Poznań i inne duże polskie miasta zachęcają mieszkańców do zakładania paneli słonecznych, promując rządowe programy dotacji m.in. Mój Prąd.
Fotowoltaika – co to jest?
Fotowoltaika jest to dziedzina nauki, która zajmuje się procesem przetwarzania promieni słonecznych na energię elektryczną, odbywającym się poprzez panele fotowoltaiczne. Zjawisko to jest badane przez naukowców już od XIX w. Na całym świecie instalacja fotowoltaiczna jest uznawana za alternatywę wobec prądu, który jest wytwarzany w elektrowniach napędzanych paliwem stałym.
W głównej mierze popularność tego rozwiązania rośnie dynamicznie z roku na rok w wyniku regularnych podwyżek cen prądu. Jest jeszcze kolejny powód – brak negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze.
Instalacja fotowoltaiczna – jakie płyną z tego korzyści?
Montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z szeregiem korzyści, a do nich możemy zaliczyć: niezależność od wzrostu cen za energię elektryczną, możliwość sprzedaży nadwyżki wygenerowanego prądu, zerową emisję dwutlenku węgla zakładając stałą produkcję prądu, gwarancję na panele obejmującą 25 lat, a także stały dostęp do energii elektrycznej.
Instalacja fotowoltaiczna – montaż
Efektywne generowanie prądu przez panele zależy w dużej mierze od jakości paneli oraz montażu. Najczęściej panele są montowane na dachu, jednak czasami się zdarza, że nie każda konstrukcja pozwoli na takie oczywiste rozwiązanie. Aby mieć pewność, że instalacja będzie służyć przez wiele lat, warto wybrać fachową firmę, czyli taką która, dokładnie wie, czym jest fotowoltaika. Poznań i inne duże miasta skupią liderów branży fotowoltaicznej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że takie firmy w swoim asortymencie posiadają znacznie droższe produkty niż mniejsze przedsiębiorstwa.