Niektóre budowle wymagają szczególnych fundamentów, które sprawią, że ich konstrukcja będzie stabilniejsza. Do ich wykonania wykorzystuje się pale zwane grodzicami.
Grodzice i ich zastosowanie
Fundamenty powstałe na bazie pali są bardziej wytrzymałe. Znajdują zastosowanie także tam, gdzie grunt nie nadawał się pod budowę. Grodzice wykonywane są najczęściej ze stali, ale do ich produkcji zaczęto też wykorzystywać inne materiały. Winylowe możemy spotkać między innymi na zbiornikach wodnych, gdzie pełnią rolę osłony przeciwerozyjnej. Przydatne są także do regulacji rzek, budowy progów wodnych czy budowy wałów przeciwpowodziowych, które dzięki grodzicom zyskują większą szczelność. Grodzice winylowe mogą też być zabezpieczeniem brzegów, które charakteryzuje zmienny poziom wody. Ich zaletą jest duża szczelność. Te nowoczesne fundamenty mają jednak więcej zalet. Są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, jak zadrapania czy pęknięcia oraz korozję, a także na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki tym cechom są one bardzo trwałe i spełniają swoją funkcję przez długi czas.
Z wibracjami i bez
Ścianki z grodzic stalowych wykorzystywane są w głębokich wykopach, które mogą liczyć aż do kilkunastu metrów. Podobnie jak winylowe, przydatne są przy pracach wodnych. Ale służą także do zabezpieczania skarp i niebezpiecznych osuwisk. Do ich pogrążania używa się specjalistycznych narzędzi i można to robić na kilka sposobów. Młot udarowy to jedno z urządzeń używanych do wbijania grodzic stalowych, ale do ich pogrążania w gruncie wykorzystuje się także wibromłoty. Istnieje także metoda statycznego wciskania grodzic stalowych, a polega ona na tym, że instalowane są one w gruncie bezwibracyjnie. Jednym z urządzeń wykorzystywanych do tego rodzaju działań jest prasa hydrauliczna, która porusza się po grodzicach. Ten rodzaj pogłębiania grodzic nie należy jednak do najbardziej popularnych. Inżynierowie co jakiś czas znajdują nowe ciekawe zastosowania dla ścianek szczelnych, co może świadczyć o ich uniwersalności i niezawodności.