Aranżacja wnętrz to ciągła batalia między dobrymi i lepszymi rozwiązaniami. Dlatego warto mieć zamysł, jakąś myśl przewodnią, którą najczęściej będzie styl. Ostatnie trendy potwierdzają, że mieszkania pod klucz coraz częściej wykonywane są w stylach industrialnym i loftowym. Czym się różnią od siebie i komu może być w nich dobrze?
Styl loftowy – warsztat, w którym chcesz zamieszkać
Loft przyszedł do nas z Ameryki, a powstał, gdy ceny gruntów zaczęły rosnąć i ludzie zaczęli przenosić się do garaży, warsztatów i wielu innych, do tej pory funkcjonalnych przestrzeni. Dlatego styl loftowy jest przeznaczony przede wszystkim dla miłośników narzędzi, cegieł, czerni i naturalności. Pojawiają się szarości, jest beton i różne materiały, które w domach pojawiały się raczej w garażu czy na strychu. Ekipa remontowa w Warszawie i innych miastach sięga więc po niezakrywane konstrukcje, miedziane, metalowe i drewniane tworzywa. Po prostu po naturalność. Dla kogo są mieszkania w stylu loftowym? Przede wszystkim dla odważnych marzycieli, którzy starają się twardo stąpać po ziemi, ale nie do końca im to wychodzi. Po drugie dla osób, które lubią przestrzeń, wolność, nie chcą czuć się skrępowani. Po trzecie dla osób, które wolą surowy, męski klimat garażu od idealnie przygotowanej ściany.
Styl industrialny, który loftem nie jest
Bardzo podobny rodowód ma styl industrialny, który skupia się jednak bardziej niż na warsztacie, to na fabryce. Tu jednak prace remontowe w Warszawie czy innych miastach musiałyby skupić się na zostawieniu kabli i włączników na zewnątrz, wykorzystaniu czarnych elementów do stworzenia wrażenia wnętrza przemysłowego. Do tego w aranżacji potrzebne są stare rzeczy odnowione w sposób niebanalny, a także brak dekoracji. Kto może się czuć dobrze w takim wnętrzu? Na pewno osoby zmęczone standardami, klasycznymi projektami i nudnymi elementami powtarzającymi się w każdym domu. To rozwiązanie dla ludzi lubiących przestrzeń, wygodę, brak zbędnych dodatków.
Styl loftowy czy industrialny?
Trudno oprzeć się wrażeniu, że są podobne. Jednak jednocześnie nie można nie zauważyć różnicy. Nie zmienia to jednak faktu, że to jedne z najmodniejszych obecnie stylów aranżacji wnętrz.