Metale w przemyśle są kształtowane za pomocą wielu procesów. Często stosowanym procesem jest cięcie plazmowe, które realizowane jest za pomocą łuku plazmowego. Jeśli zainteresowaliśmy Cię tą technologią, to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.
Plazma – czym jest?
Według specjalistów plazma jest określana czwartym stanem skupienia. Ściśle w tym procesie dany materiał zostaje zjonizowany, a struktura do złudzenia przypomina gaz. Plazma potrafi przewodzić energią elektryczną, a opór energii stopniowo maleje wraz ze wzrostem temperatury. Gdy energia elektryczna osiągnie odpowiednią wysoką wartość, wtedy plazma generuje energię w formie ciepła i światła. Gdzie realizowane jest cięcie plazmowe? Toruń jest przykładem miasta, w którym zakłady metalurgiczne stosują tego typu obróbkę metalu. Na uwagę zasługują również zakłady zajmujące się obróbkę metali w innych dużych miastach tj. Poznań, Warszawa, Kraków czy Wrocław.
System plazmowy – z czego się składa?
System plazmowy składa się z czterech elementów tj. źródło zasilania, palnik plazmowy, przewód uziemiający i części zużywalne. Jeśli wykorzystywany jest system wysokostrumieniowy (zazwyczaj przez fachowców nazywane cięciem plazmowym HD), należy także doliczyć gazowe konsole, pozwalające dozować i łączyć gazy techniczne. Aby cięcie plazmowe (Toruń) odbywało się sprawnie, trzeba zapewnić odpowiednie zasilanie energią elektryczną i gazem. W konwencjonalnych systemów zazwyczaj pierwsze skrzypce odgrywa gaz plazmowy, który podawany jest w formie powietrza zapewnianego z butli lub kompresora.
Cięcie plazmowe – na czym polega?
Materiały, które przewodzą prąd, muszą być ucinane za pomocą dedykowanych technik. Przykładem jest cięcie plazmowe (Toruń), które pozwala kształtować stal czarną, aluminium i stal nierdzewną. W zależności od źródła prądu systemy plazmowe manualne potrafią rozciąć blachę o grubości nawet 7,5 cm. Automatyczne systemy plazmowe natomiast umożliwiają przecięcie materiału o grubości 15 cm.