Odpowiednio dobrane, profesjonalne narzędzia stanowią podstawę wyposażenia każdej pracowni. Zarówno zawodowcy, jak i początkujący majsterkowicze nie będą bowiem w stanie dokonywać prawidłowych obróbek, posługując się wyłącznie własnymi rękami. Dobór odpowiedniego narzędzia jest tu zarazem o tyle istotny, że to właśnie od jego jakości będzie w dużej mierze zależeć uzyskany przez nas efekt końcowy. Z tego też powodu, udając się do sklepu w celu zakupu imadła ślusarskiego, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg czynników, stanowiących wyznaczniki jego ogólnej jakości. Oto, co warto jest wiedzieć na ten temat.
Budowa imadła
Imadło jest przyrządem, wystawianym na działanie sił, mogących uszkodzić je, jeśli zakupimy zbyt słaby model lub doprowadzimy do przeciążenia osprzętu poprzez zbyt mocne dokręcenie śruby. Kluczowymi elementami imadeł są ich szczęki. Pierwsza z nich, czyli szczęka stała, jest elementem mocującym, odpowiedzialnym za przytwierdzenie przyrządu do krawędzi stołu. Szczęka ruchoma przesuwa się z kolei równolegle względem stałej, umożliwiając umieszczenie opracowywanego elementu na imadle. Podczas obróbki, imadło ślusarskie musi być w stanie znieść duże obciążenie, towarzyszące montażowi oraz naginaniu elementów. Z tego też powodu, zaleca się zakup modelu, pochodzącego od sprawdzonej, zaufanej marki. Za przykład może nam tu posłużyć obrotowe imadło Stanley Maxsteel, dostępne w sklepie IsTools. Wykonane ze stali szczęki, chromowane pokrycie oraz żeliwna obudowa sprawią, że zakupiony osprzęt będzie w stanie posłużyć nam przez wiele lat.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat imadeł?
Nie zapominajmy, że w przypadku zużycia się szczęk, istnieje możliwość wymontowania ich i zakupienia nowych, bez konieczności zakupu nowego imadła ślusarskiego. Poszukując solidnego narzędzia tego typu, warto jest też sprawdzić, czy interesujący nas model posiada funkcję kasowania luzu. Zbyt duże poluzowanie elementów może bowiem doprowadzić do uszkodzenia szczęk tudzież prowadnic. Jeśli nasza praca będzie wymagać od nas obróbki różnorodnych elementów, warto jest postawić na imadło obrotowe. W przypadku częstej pracy z elementami ciężkimi, lepszym wyborem będą tu modele stacjonarne, z racji większego udźwigu.