Rozpoczęcie budowy nie jest łatwym zadaniem, żeby wszystko było wykonane zgodnie z prawem, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Jeden z najważniejszych i decydujący o dalszym etapie prac, dotyczy uzyskania pozwolenia na budowę.
Jednakże uzyskanie takiego potwierdzenia, wiąże się z wykonaniem szczegółowych planów i projektu budowlanego, których stworzenie wymaga posiadania mapy do celów projektowych. Co to jest za dokument, jak uzyskać mapę do celów projektowych i gdzie jej szukać. Poniżej kilka podpowiedzi.
Co to jest mapa do celów projektowych?
Jak podaje większość źródeł, mapa projektowa jest wykonywana na podstawie mapy zasadniczej. Posiada wszystkie jej elementy, ale dodatkowo musi zawierać oznaczenia istotne dla celów danej inwestycji. Opracowanie geodezyjno-kartograficzne jest konieczne do wykonania jakichkolwiek prac budowlanych. Na pytanie mapa do celów projektowych co zawiera, istnieje jedna jasna odpowiedź. Oprócz oczywistych części mapy zasadniczej, takich jak ewidencja gruntów, ukształtowanie terenu, zagospodarowanie terenu oraz jego uzbrojenie, posiada także elementy ważne dla projektu budowlanego. Wśród nich znajdują się granice terenów o różnym przeznaczeniu, czyli linie graniczne. Osobno należy zaznaczyć osie dróg czy zabudowy. Następnie konieczne jest opracowanie usytuowania pomników przyrody i terenów zielonych oraz innych obiektów i szczegółów podanych przez architekta. Warto pamiętać, że mapa projektowa musi obejmować pas 30 metrów otaczający teren budowy.
Szczegóły mapy projektowej
To jak wygląda mapa do celów projektowych, ostatecznie determinuje jej przeznaczenie. Mapa zasadnicza może zostać przeskalowana, tak aby była wygodniejsza w późniejszej realizacji. Jeżeli chodzi o działki budowlane, to skala może być do 1:500. Natomiast przy zespołach budynków i ogromnych terenach skala ta może wynosić nawet 1:2000. Mapa zasadnicza powinna być przerysowana do wersji komputerowej, czyli mówiąc fachowym językiem, konieczne jest wykonanie jej wektoryzacji. Następnie należy dokonać aktualizacji wszystkich danych, tak aby były one zgodne z bieżącą sytuacją. Obszar aktualizowany powinien być zaznaczony grubą przerywaną linią, a całość opatrzona opisem „mapa docelowych projektowych”.
Mapa do celów budowlanych kto wydaje?
Jedynym organem mającym prawo do wykonania mapy do celów projektowych jest upoważniony geodeta. Jednak zanim rozpocznie on pracę, musi posiadać kopię mapy zasadniczej. Ten dokument można uzyskać w Starostwie, po złożeniu odpowiedniego wniosku. Warto pamiętać, że czas oczekiwania może wynosić od 2 do 4 tygodni, a koszt wydania tego dokumentu, oscyluje w granicy kilkunastu złotych. Decydując się na zatrudnienie geodety, dobrze jest sięgnąć po lokalnych przedstawicieli tego zawodu. Może to znacznie przyspieszyć proces tworzenia aktualizacji mapy. Podczas budowy prostego i niewielkiego budynku czas ten może wynosić do miesiąca. Jednak jeżeli chodzi o bardziej skomplikowane i rozległe tereny, to może on się wydłużyć nawet do 3 miesięcy.
Ile to będzie kosztować?
Jeżeli wiadomo już skąd wziąć mapę do celów projektowych, warto przyjrzeć się kosztom takiego zlecenia. Wykwalifikowany geodeta posiada swój indywidualny cennik, często w przeliczeniu na 1 hektar. Jednak są to ceny zróżnicowane, głównie ze względu na województwo, w którym znajduje się dana działka, ale także jej specyfikację oraz złożoność wykonanych prac. Nie bez znaczenia jest także wielkość działki oraz podejmowanej inwestycji. Zakres cen aktualizacji map może wynosić od 300 do 1500 złotych za hektar. Jak widać, ceny mogą być bardzo odmienne i głównym ich wyznacznikiem najczęściej jest lokalizacja.
Ważność mapy do celów projektowych
Wiele osób zastanawia się, jak długo ważna jest mapa do celów budowlanych. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jak szybko na danym obszarze zajdą istotne dla projektu zmiany. Może to nastąpić bardzo szybko, bądź nic nie zmieniać się latami.